Produkter
Modulær UPS
  • Modulær UPSModulær UPS
  • Modulær UPSModulær UPS
  • Modulær UPSModulær UPS

Modulær UPS

HAGOE Modular UPS er designet til datacentre, kommunikationsrum og industrielle kontrolsystemer. Den bruger DSP digital kontrol og N+X redundans med 20KVA pr. modul og op til 200KVA pr. kabinet. Dets modulære design understøtter fleksibel kapacitetsudvidelse, pålidelig strømbeskyttelse og lettere vedligeholdelse.
  • Produkttype:Modulær UPS / Modulær Uninterruptible Power Supply
  • Modulkapacitet:Op til20KVA pr enkelt modul
  • Kabinets kapacitet:Op til200KVA pr skabgennem parallel modulkonfiguration
  • Redundans: N+X redundant modulært design
  • Styreteknologi:DSP digital kontrol
  • Forskellen mellem enmodulær UPSog en traditionel tårntype UPS er ikke blot kabinetdesignet. Det involverer en anden tilgang til kapacitetskonfiguration, redundans og vedligeholdelse.

    En konventionel UPS er normalt konfigureret som en komplet strømenhed. Når belastningen stiger, skal brugeren muligvis tilføje et andet UPS-system eller erstatte den eksisterende enhed med en større model. ENmodulær UPSintegrerer strømmoduler, styresystemer og relaterede funktioner i en udvidelig arkitektur, hvilket gør det muligt at konfigurere kapacitet i henhold til den aktuelle belastning og fremtidig udvidelsesplan.

    For datacentre og kommunikationsrum kan dette ændre UPS-indkøb fra at dimensionere hele systemet til fremtidig maksimal efterspørgsel i begyndelsen til at udvide kapaciteten gradvist, efterhånden som den faktiske belastning stiger.

    Modular UPS

    Teknisk beskrivelse

    Modulær UPS strømforsyningkombinerer de tekniske egenskaber ved traditionelle UPS-systemer af tårntype med modulariseringskravene i moderne datacentre og udstyrsrum. Det vedtagerDSP digital kontrolteknologiog enN+X redundant modulært design, hvilket giver brugerne mulighed for at konfigurere systemet fleksibelt i henhold til de faktiske belastningskrav. Et enkelt modul giver en kapacitet på20KVA, mens en kapacitet på op til200KVA pr skabkan opnås ved at forbinde flere moduler parallelt.

    Samtidig med at det realiserer et modulært design, forbedrer systemet væsentligt pålideligheden, anvendeligheden og vedligeholdelsesevnen af ​​kritisk strømudstyr, hvilket gør det til et velegnet valg til forskellige industrier med højpålidelige strømforsyningskrav.

    Vigtigste tekniske parametre

    Kategori Parameter Specifikation
    Model Model HM-33010GS / HM-33015GS / HM-33020GS / HM-33025GS / HM-33030GS
    Hovedindgang Indgangsspænding 380VAC / 400VAC / 415VAC
    Indgangsfrekvens 50/60 Hz
    Effektfaktor >0,99
    Aktuel forvrængningshastighed THDi <3 %
    Spændingsområde -40%~+25%; -40%~-20% med lineær frekvensreduktion
    Frekvensområde 40-70 Hz
    Bypass Bypass spænding 380VAC / 400VAC / 415VAC
    Spændingsområde -20%~+15%
    Overbelastningskapacitet 135 %, langtidsarbejde
    Overbelastningskapacitet 135 %-150 %, 6 min
    Overbelastningskapacitet Belastning >150 %, arbejdstid<100 ms
    Produktion Udgangsspænding 380VAC / 400VAC / 415VAC
    Spændingspræcision ±1 %(balanceret belastning);±1,5 %(ubalanceret belastning)
    Spændingsforvrængningsforhold THD <1,5 %(lineær belastning);THD <5 %(ikke-lineær belastning)
    Effektfaktor 0.8
    Trefaset præcision 120°±0,5°
    Topværdiforhold 3:1
    Overbelastningskapacitet 110 %, 1 time, skift til bypass
    Overbelastningskapacitet 125 %, 10 min, skift til bypass
    Overbelastningskapacitet 150 %, 200ms, skift til bypass
    Overbelastningskapacitet >150 %,200 ms, skift til bypass
    System Systemeffektivitet Normalt modul:95 %
    Systemeffektivitet Økonomisk modul:98 %
    Batterieffektivitet 95 %
    Vise LCD + LED, berøringsskærm + tastatur
    Beskyttelsesniveau IP20
    Kommunikationsgrænseflade RS232, RS485, tør kontakt, SNMP kort, EPO, generator interface
    Tilslutningstilstand Understøtter øvre og nedre forbindelse
    Driftstemperatur 0-40°C
    Opbevaringstemperatur -25-70°C
    Relativ fugtighed 0-95 %(ingen kondens)
    Støj <55dB
    Batteri Batterispænding ±240VDC(32-44 sektioner kan indstilles)
    Batterikonfiguration 20% systemeffekt
    Batterispændingstolerance ±1 %
    Vægt Strømmodul 10KVA:20 kg
    Strømmodul 15KVA:21 kg
    Strømmodul 20KVA:25 kg
    Strømmodul 25KVA:30 kg
    Strømmodul 30KVA:34 kg
    Størrelse 6-moduls kabinet 600 × 900 × 1600 mm
    10-moduler kabinet 600 × 900 × 2000 mm
    Strømmodul 440 × 590 × 134 mm(10KVA / 15KVA / 20KVA)
    Skabsvægt 6-moduls kabinet Model: HM060-10, HM090-15, HM120-20;150 kg
    10-moduler kabinet Model: HM100-10, HM150-15, HM200-20;180 kg

    Hvorfor modulær UPS er anderledes

    1. Kapaciteten kan følge den faktiske belastning

    En af de vigtigste fordele ved en modulær UPS er, at UPS-kapaciteten kan følge det faktiske belastningskrav.

    For eksempel kan et nybygget maskinrum have en relativt lav startbelastning, men kan tilføje servere, lagersystemer, netværksudstyr eller andre it-belastninger i fremtiden. Med en modulær arkitektur kan UPS-konfigurationen udvides i henhold til den faktiske projektvækst i stedet for at købe den fulde fremtidige kapacitet i begyndelsen.

    2. N+X redundans for kritiske belastninger

    For kritiske belastninger handler UPS-valg ikke kun om at opfylde den nødvendige kapacitet. Systemet skal også overveje, om det resterende system kan fortsætte med at fungere, hvis et strømmodul bliver utilgængeligt.

    HAGOE Modular UPS anvender enN+X redundant modulært design. I denne arkitektur,"N"repræsenterer antallet af moduler, der kræves for at understøtte den faktiske belastning, mens"X"repræsenterer yderligere redundante moduler. Korrekt redundanskonfiguration kan reducere virkningen af ​​et individuelt modulfejl på det overordnede strømforsyningssystem.

    Den faktiske N+X-konfiguration bør bestemmes i henhold til belastningskapacitet, påkrævet pålidelighedsniveau og projektdesignkrav.

    Modulær UPS vs. Traditional Tower UPS

    Sammenligning Modulær UPS Traditionel Tower UPS
    Arkitektur Modulær strømarkitektur Integreret UPS enhed
    Kapacitetskonfiguration Fleksibel modulbaseret konfiguration Normalt fastsat af UPS-enhedens kapacitet
    Udvidelse Tilføj moduler efter behov Kan kræve yderligere UPS-enheder eller udskiftning
    Redundans N+X redundans kan konfigureres Normalt baseret på fuldstændig UPS-redundans
    Opretholdelse Defekte moduler kan håndteres uafhængigtafhængig af design Vedligeholdelse kan involvere hele UPS-enheden
    Fremtidig belastningsvækst Velegnet til etapevis udvidelse Kræver mere forudgående kapacitetsplanlægning
    Installation Modulært skabssystem Konventionelt UPS kabinet
    Indledende konfiguration Kan tilpasses den faktiske belastning Ofte dimensioneret efter forventet maksimal belastning
    Datacenter egnethed Meget velegnet til udvidelige kritiske belastninger Velegnet til applikationer med fast kapacitet
    Indkøbsfokus Skalerbarhed, redundans, vedligeholdelse Kapacitet, pålidelighed og indledende systemkonfiguration

    Dette betyder ikke, at en modulær UPS altid er bedre end en traditionel tårntype UPS.

    Når belastningen er stabil, den nødvendige kapacitet er klart defineret, og fremtidig udvidelse er usandsynlig, kan en konventionel UPS forblive en ligetil løsning.

    Når projektet involverer kontinuerlig udvidelse, belastningsvækst, etapevis datacenterkonstruktion eller høje tilgængelighedskrav, kan skalerbarheden og redundansen af ​​en modulær UPS give større værdi.

    Derfor bør UPS indkøb tage hele projektets livscyklus i betragtning i stedet for kun at fokusere på den oprindelige købspris.

    Kapacitetskonfiguration

    20KVA moduldesign

    Ifølge HAGOEs produktinformation kan et enkelt modul give en kapacitet på20KVA. Den modulære arkitektur giver brugerne mulighed for at konfigurere systemet i henhold til de faktiske belastningskrav i stedet for udelukkende at stole på én UPS-enhed med stor kapacitet.

    Op til 200KVA pr. kabinet

    Ved parallelkobling af moduler i et enkelt skab kan systemet opnå en kapacitetskonfiguration på op til200KVA. Dette gør det muligt for systemet at imødekomme forskellige krav lige fra mellemstore kritiske belastninger til større maskinrumsstrømsystemer.

    Teknisk note:Den endelige modulmængde, N+X redundansniveau, batterikonfiguration og systemkapacitet skal bekræftes i henhold til den faktiske belastning og projektkrav.

    Hvor bruges modulær UPS?

    Datacentre

    Datacentre oplever ofte en progressiv belastningsvækst, efterhånden som servere, lagersystemer og netværksudstyr tilføjes. En modulær UPS kan tilpasse sig skiftende strømbehov gennem modulær konfiguration, hvilket gør den velegnet til udvidelige strømarkitekturer til datacenter.

    Telekommunikation og kommunikationsrum

    Telekommunikations- og kommunikationsrum kræver høje niveauer af strømkontinuitet og udstyrstilgængelighed. Den kan konfigureres i henhold til rummets belastningsstørrelse, mens den bruger en redundant arkitektur for at forbedre strømtilgængeligheden til kritisk kommunikationsudstyr.

    Industrielle kontrolsystemer

    PLC-systemer, controllere, overvågningsudstyr og kommunikationsenheder, der anvendes i industriel automation, kan kræve kontinuerlig og stabil strøm. Det kan give backup-strøm og strømkvalitetsbeskyttelse til kritiske kontrolbelastninger.

    Finansielle og kommercielle faciliteter

    Finansielle institutioner, kommercielle centre og virksomheds-it-systemer kræver pålidelig drift af servere og netværksudstyr. Det kan give en skalerbar backup-kraftarkitektur til kritiske it-belastninger.

    Indkøbsvejledning

    For indkøbspersonale og EPC-projekter anbefales det at præcisere følgende detaljer under forespørgselsfasen:

    1. Bekræft den påkrævede kapacitet
    Angiv den aktuelle belastning, spidsbelastning og fremtidig udvidelseskapacitet i stedet for blot at angive et generisk UPS-kapacitetstal.

    2. Definer redundanskravet
    Angiv tydeligt, om projektet kræverN, N+1, eller en andenN+Xredundans arkitektur.

    3. Bekræft batteriautonomi
    Angiv den nødvendige varighed for, at UPS'en kan opretholde belastningsdrift efter en strømafbrydelse.

    4. Bekræft installationsbetingelserne
    Angiv oplysninger om serverrumsplads, metoder til kabelindgang/udgang, omgivelsestemperatur og vedligeholdelsesadgangsveje.

    5. Anmod om tekniske dokumenter
    Kræv, at leverandører leverer produktspecifikationer, systemforslag, ledningsdiagrammer, certificeringsdokumenter, testrapporter og installations-/vedligeholdelsesmanualer.

    6. Evaluer leverandørens tekniske kapacitet
    Når du har at gøre med modulære UPS-systemer, skal du ikke fokusere udelukkende på produktprisen; også evaluere leverandørens muligheder med hensyn til systemkonfiguration, parallel systemdesign, test, installationsvejledning og eftersalgsvedligeholdelse.

    Kvalitetskontrol og produktionsstyrke

    Etableret i2008, HAGOE har mere end 18 års erfaring i kraftelektronik og strømforsyningsproduktion. For modulære UPS-systemer, der involverer parallelle moduler, redundans og kontinuerlig drift, anvender virksomheden en produktions- og verifikationsproces, der dækker elektronisk montering og test af komplet enhed.

    Fremstillingsanlægget er udstyret medTRUMPF laserskæremaskiner, AMADA CNC bukkemaskiner, SMT produktionslinjer og automatiseret tårnstanseudstyr. Testressourcer omfatterintelligent aldring, EMC, IP-beskyttelse og miljøtestudstyrtil verifikation af elektrisk ydeevne, driftsstabilitet og miljøtilpasningsevne.

    HAGOE opererer underISO9001, ISO14001 og ISO45001ledelsessystemer og besiddelser34+ nationale patenter. Dens produktportefølje dækker også GZDW DC-strømsystemer, UPS/EPS, strømfordelingsudstyr og nye elektriske energisystemer, hvilket giver relevant produktionserfaring til modulær UPS-udvikling og systemintegration.

    ISO 9001ISO 14001ISO 45001

    FAQ

    1. Hvordan skal den modulære UPS-kapacitet beregnes for et nyt datacenter?

    UPS-kapaciteten skal beregnes baseret på den faktiske belastning, effektfaktor, fremtidige udvidelseskrav og påkrævet redundansniveau. I stedet for blot at tilføje den nominelle effekt af alt udstyr, bør både de aktuelle og planlagte belastninger overvejes, før den nødvendigeNmoduler ogXoverflødige moduler.

    2. Hvordan fungerer N+X redundans i en modulær uafbrydelig strømforsyning?

    Nrepræsenterer det mindste antal moduler, der kræves for at understøtte den faktiske belastning, mensXrepræsenterer yderligere redundante moduler. Tilføjelse af et redundant modul til den nødvendige kapacitet skaber f.eks. enN+1konfiguration. Det endelige redundansniveau bør bestemmes i henhold til projektets pålidelighedskrav og belastningskriticitet.

    3. Hvad sker der, hvis et strømmodul svigter?

    Når systemet er konfigureret medN+X redundans, kan de resterende tilgængelige moduler fortsætte med at understøtte den kritiske belastning inden for det designede driftsområde, hvis et modul bliver utilgængeligt. Hvorvidt hele belastningen kan forblive online afhænger af belastningsniveauet, antallet af overflødige moduler og systemkontrolstrategien.

    4. Kan den modulære Uninterruptible Power Supply udvides efter installationen?

    Ja. Et af hovedformålene med en modulær Uninterruptible Power Supply-arkitektur er kapacitetsskalerbarhed. Yderligere strømmoduler kan tilføjes, efterhånden som belastningen øges, i stedet for at erstatte hele UPS-systemet. Før udvidelsen bør de tilgængelige modulpositioner, systemkapacitet, upstream/downstream distribution og redundanskrav kontrolleres.

    5. Hvad er den maksimale kapacitet af HAGOE Modular UPS Power Supply?

    Ifølge den aktuelle produktinformation kan et enkelt modul give op til20KVA, mens et enkelt skab kan opnå en kapacitetskonfiguration på op til200KVAgennem parallelforbindelse. Den faktiske systemkapacitet og modulmængde skal bestemmes i henhold til belastnings- og redundanskonfigurationen.

    6. Hvilken belastningshastighed anbefales, når du vælger en modulær UPS?

    UPS'en bør ikke blot være dimensioneret til at matche den aktuelle faktiske belastning ved fuld kapacitet. Designet bør overveje fremtidige udvidelses- og redundanskrav med en passende kapacitetsmargin baseret på projektets belastningsvækstplan. For datacentre og andre kritiske belastninger, den brugbare kapacitet efterN+Xredundans bør også overvejes.

    7. Hvordan skal batterikapaciteten vælges for en modulær uafbrydelig strømforsyning?

    Batterikapacitet afhænger hovedsageligt afUPS belaster strøm, nødvendig backup-tid, batterisystemspænding, afladningskarakteristika og omgivende temperatur. Batterikapacitet bør ikke udelukkende vælges fra UPS KVA-klassificeringen; den nødvendige autonomitid skal også indgå i beregningen.

    Hot Tags: Modulær UPS-producent, leverandør, 20KVA modulær UPS, 200KVA modulær UPS, N+X UPS, Datacenter UPS, Udvidbar UPS, Kina UPS-producent
    Send forespørgsel
    Kontaktoplysninger
    • Adresse

      908, Niming Road, Kunpeng Street, Wenzhou Marine Economic Development Demonstration Zone, Wenzhou City, Zhejiang-provinsen, Kina

    Send din forespørgsel til HAGOE for AC Power Supply, DC Power Supply Panel, Uninterruptible Power Supply sourcing, tilpasning, OEM-samarbejde, teknisk support og projektløsninger direkte fra vores fabrik.
    X
    Vi bruger cookies til at tilbyde dig en bedre browsingoplevelse, analysere trafik på webstedet og tilpasse indhold. Ved at bruge denne side accepterer du vores brug af cookies. Privatlivspolitik
    AfviseAcceptere