Den vigtigste forskel mellem enonline UPSog en konventionel standby-UPS er, om belastningen kontinuerligt forsynes gennem UPS-inverteren.
DeHøjfrekvent online UPSbruger endobbeltkonvertering online topologi. Under normale forsyningsforhold passerer AC-indgangseffekten gennem ensretteren og DC-forbindelsen, før den konverteres tilbage til stabil AC-udgang gennem inverteren. Når strømforsyningen bliver unormal, fortsætter batteriet med at forsyne inverteren uden overførselsafbrydelsen forbundet med konventionelle standby-UPS-systemer.
Denne arkitektur er derfor velegnet til servere, medicinsk udstyr, finansielle terminaler og præcisionsinstrumenter, der er følsomme over for strømkvalitetsforstyrrelser.
Original produktinformation
Effektområde:
HC1~10KVA enkelt input og enkelt output
H3C10~30KVA tre input og enkelt output
H3C310~100KVA tre input og tre output
Højfrekvent online type,nul skiftetid
Original produktinformation
Anvendelsesområde: Computerdatacentre, medicinsk udstyr, finans- og forretningscentre, præcisionsudstyr mv
Original produktinformation
Det dobbeltkoblede online-design gør UPS'ens output til enren sinusbølge strømforsyningmed frekvenssporing, faselåst stabil spænding, filtreret støj og ingen interferens fra strømnetudsving, så UPS giver mere omfattende og perfekt beskyttelse af brugernes udstyr.
Original produktinformation
Der bruges mikroprocessorstyring, som direkte genererer højfrekvent pulsbreddemodulation (SPWM) til at styre UPS-inverteren, hvilket forenkler styrekredsløbet for UPS og forbedrer stabiliteten af UPS.Digital styringsteknologiat forbedre pålideligheden af UPS, maskiner på mere end 5K erindbyggede output isoleringstransformatorer.
Original produktinformation
A bred indgangsspændingkan undgå at skifte til batteristrøm ofte på grund af store ændringer i netspændingen, hvilket er velegnet til områder med dårligt strømmiljø. Indgangsfrekvensområdet er45-55 Hz, som sikrer, at alle former for brændstofgeneratorer kan arbejde stabilt og tilfredsstille brugernes krav til oliemaskiner.
Original produktinformation
Det har denPower-on selvdiagnosefunktion for at undgå risikoen for fejl forårsaget af de skjulte problemer i UPS. Det har flere funktioner beskyttelse afAC input over/under spændingsbeskyttelse, output overbelastning / kortslutning beskyttelse, inverter overophedningsbeskyttelse, batteri underspændings tidlig advarselsbeskyttelse, batteri overopladnings beskyttelseog så videre, og stabiliteten og pålideligheden af systemdriften er i høj grad garanteret.
Original produktinformation
GennemRS232interface og UPS intelligent overvågningssoftware, det kan kommunikere med computeren, og de forskellige UPS-parametre kan tydeligt vises på kommunikationsgrænsefladen.SNMP adapterevalgfri, og UPS har en fjernnetværksstyringsfunktion, der giver øjeblikkelige UPS-data og strømoplysninger og kommunikerer og administrerer gennem forskellige netværksoperativsystemer.
| Parameter | HC1K / HC1KS | HC2K / HC2KS | HC3K / HC3KS | HC6K / HC6KS | HC10K / HC10KS | HC15KS | HC20KS |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nominel kapacitet | 1000VA / 800W | 2000VA / 1600W | 3000VA / 2400W | 6000VA / 4,8KW | 10KVA / 8KW | 15KVA / 12KW | 20KVA / 16KW |
| Nominel spænding | 220/230VAC valgfri | 220/230VAC valgfri | 220/230VAC valgfri | 220/230VAC valgfri | 220/230VAC valgfri | 220/230VAC valgfri | 220/230VAC valgfri |
| Nominel frekvens | 50 Hz | 50 Hz | 50 Hz | 50 Hz | 50 Hz | 50 Hz | 50 Hz |
| Indgangsspændingsområde | Ved belastning <70 %: 115±5–295±5VAC; Ved belastning ≥70 %: 160±5–295±5VAC | Samme | Samme | 176-276VAC | 176-276VAC | 176-276VAC | 176-276VAC |
| Indgangsfrekvensområde | 45-55 Hz | 45-55 Hz | 45-55 Hz | 45-55 Hz | 45-55 Hz | 45-55 Hz | 45-55 Hz |
| Effektfaktor | >0,99 | >0,99 | >0,99 | >0,99 | >0,99 | >0,99 | >0,99 |
| Output isolationstransformer | — | — | — | Indbygget | Indbygget | Indbygget | Indbygget |
| Udgangsspændingsområde | 220VAC ±1 % | 220VAC ±1 % | 220VAC ±1 % | 220VAC ±1 % | 220VAC ±1 % | 220VAC ±1 % | 220VAC ±1 % |
| Udgangsfrekvensområde (batteritilstand) | 50Hz ±0,05 % | 50Hz ±0,05 % | 50Hz ±0,05 % | 50Hz ±0,05 % | 50Hz ±0,05 % | 50Hz ±0,05 % | 50Hz ±0,05 % |
| Outputbølgeform – Lineær belastning | ≤3 % forvrængning | ≤3 % forvrængning | ≤3 % forvrængning | ≤3 % forvrængning | ≤3 % forvrængning | ≤3 % forvrængning | ≤3 % forvrængning |
| Outputbølgeform – ikke-lineær belastning | ≤6 % forvrængning | ≤6 % forvrængning | ≤6 % forvrængning | ≤6 % forvrængning | ≤6 % forvrængning | ≤6 % forvrængning | ≤6 % forvrængning |
| Overbelastningskapacitet | 110–150 %: 5 min, skift derefter til bypass; >150 %: 30 s, skift derefter til bypass | Samme | Samme | 105–130 %: 10 min alarm, skift derefter til bypass; >130%: 1 s alarm og skifte til bypass; udgangen lukker efter 1 min | Samme | Samme | Samme |
| Peak Crest Factor | 3:1 (maks.) | 3:1 (maks.) | 3:1 (maks.) | 3:1 (maks.) | 3:1 (maks.) | 3:1 (maks.) | 3:1 (maks.) |
| Batterispænding | Standard: 24VDC; Udvidet: 36VDC | Standard: 48VDC; Udvidet: 72VDC | Standard: 72VDC; Udvidet: 96VDC | 192VDC; 240VDC valgfri | 192VDC; 240VDC valgfri | 192VDC; 240VDC valgfri | 192VDC; 240VDC valgfri |
| Skiftetid (Netværk → Batteri) | 0ms | 0ms | 0ms | 0ms | 0ms | 0ms | 0ms |
| Kommunikationsgrænseflade | RS232; SNMP valgfri | RS232; SNMP valgfri | RS232; SNMP valgfri | RS232; SNMP valgfri | RS232; SNMP valgfri | RS232; SNMP valgfri | RS232; SNMP valgfri |
| Driftstemperatur | -20°C til +55°C* | -20°C til +55°C* | -20°C til +55°C* | -20°C til +55°C* | -20°C til +55°C* | -20°C til +55°C* | -20°C til +55°C* |
| Relativ fugtighed | 0–95 %, ikke-kondenserende | 0–95 %, ikke-kondenserende | 0–95 %, ikke-kondenserende | 0–95 %, ikke-kondenserende | 0–95 %, ikke-kondenserende | 0–95 %, ikke-kondenserende | 0–95 %, ikke-kondenserende |
| Opbevaringstemperatur | -20°C til +55°C | -20°C til +55°C | -20°C til +55°C | -20°C til +55°C | -20°C til +55°C | -20°C til +55°C | -20°C til +55°C |
| Højde | Op til 1.500 m | Op til 1.500 m | Op til 1.500 m | Op til 1.500 m | Op til 1.500 m | Op til 1.500 m | Op til 1.500 m |
| Dimensioner (B × D × H, mm) | 360 × 147 × 220 | 440 × 192 × 340 | 440 × 192 × 340 | 369 × 190 × 688 | 442 × 190 × 688 | 592 × 250 × 826 | 592 × 250 × 826 |
| Nettovægt (kg) | Standard: 8,5; Forlænget: 11.9 | Standard: 16; Forlænget: 22.0 | Standard: 18,2; Forlænget: 27.9 | Standard: 51; Forlænget: 62 | Standard: 55; Forlænget: 63 | Kontakt os venligst | Kontakt os venligst |
| Implementeringsstandard | YD/T 1095-2000 | YD/T 1095-2000 | YD/T 1095-2000 | YD/T 1095-2000 | YD/T 1095-2000 | YD/T 1095-2000 | YD/T 1095-2000 |
Bemærkninger:
| Parameter | HC6KS | HC10KS | HC15KS | HC20KS | HC30KS |
|---|---|---|---|---|---|
| Nominel kapacitet | 6KVA / 4,8KW | 10KVA / 8KW | 15KVA / 12KW | 20KVA / 16KW | 30KVA / 24KW |
| Nominel spænding | 380/400VAC valgfri | 380/400VAC valgfri | 380/400VAC valgfri | 380/400VAC valgfri | 380/400VAC valgfri |
| Nominel frekvens | 50 Hz | 50 Hz | 50 Hz | 50 Hz | 50 Hz |
| Indgangsspændingsområde | 285-475VAC | 285-475VAC | 285-475VAC | 285-475VAC | 285-475VAC |
| Indgangsfrekvensområde | 45-55 Hz | 45-55 Hz | 45-55 Hz | 45-55 Hz | 45-55 Hz |
| Effektfaktor | >0,99 | >0,99 | >0,99 | >0,99 | >0,99 |
| Udgangsspændingsområde | 220VAC ±1 % | 220VAC ±1 % | 220VAC ±1 % | 220VAC ±1 % | 220VAC ±1 % |
| Udgangsfrekvensområde (batteritilstand) | 50Hz ±0,05 % | 50Hz ±0,05 % | 50Hz ±0,05 % | 50Hz ±0,05 % | 50Hz ±0,05 % |
| Outputbølgeform – Lineær belastning | <3 % | <3 % | <3 % | <3 % | <3 % |
| Outputbølgeform – ikke-lineær belastning | <4 % | <4 % | <4 % | <4 % | <4 % |
| Overbelastningskapacitet | 105%–130%: 10 min, skifter derefter til bypass; >130%: 1 sek alarm, skifter derefter til bypass; udgang lukkes efter 1 min. Efter at overbelastningen er fjernet, vender UPS automatisk tilbage til invertertilstand. | Samme | Samme | Samme | Samme |
| Peak Crest Factor | 3:1 (maks.) | 3:1 (maks.) | 3:1 (maks.) | 3:1 (maks.) | 3:1 (maks.) |
| Batterispænding | 192VDC / 240VDC valgfri | 192VDC / 240VDC valgfri | 192VDC / 240VDC valgfri | 192VDC / 240VDC valgfri | 192VDC / 240VDC valgfri |
| Skiftetid | 0ms | 0ms | 0ms | 0ms | 0ms |
| Kommunikationsgrænseflade | — | — | — | — | — |
| Driftstemperatur | -20°C til +55°C | -20°C til +55°C | -20°C til +55°C | -20°C til +55°C | -20°C til +55°C |
| Relativ fugtighed | 0–95 %, ikke-kondenserende | 0–95 %, ikke-kondenserende | 0–95 %, ikke-kondenserende | 0–95 %, ikke-kondenserende | 0–95 %, ikke-kondenserende |
| Opbevaringstemperatur | -20°C til +55°C | -20°C til +55°C | -20°C til +55°C | -20°C til +55°C | -20°C til +55°C |
| Højde | Over 1.500 m: kapacitetsnedsættelse er påkrævet | Over 1.500 m: kapacitetsnedsættelse er påkrævet | Over 1.500 m: kapacitetsnedsættelse er påkrævet | Over 1.500 m: kapacitetsnedsættelse er påkrævet | Over 1.500 m: kapacitetsnedsættelse er påkrævet |
| Implementeringsstandard | YD/T 1095-2000 | YD/T 1095-2000 | YD/T 1095-2000 | YD/T 1095-2000 | YD/T 1095-2000 |
Bemærk: Det originale billede efterlader felterne kommunikationsgrænseflade, arbejdsmiljø og fysiske egenskaber tomme, så jeg har ikke tilføjet ikke-understøttede specifikationer.
Valg af højfrekvent online UPS-kapacitet bør baseres på den faktiske belastning snarere end blot antallet af enheder.
Trin 1 – Beregn den faktiske belastning
Bestem først de faktiske strømkrav til servere, netværksudstyr, medicinsk udstyr, kontrolsystemer og andre kritiske belastninger.
Trin 2 – Overvej fremtidig udvidelse
Hvis der er planer om at udvide datacentret eller serverrummet i fremtiden, bør der reserveres tilstrækkelig kapacitet til at undgå at køre UPS'en ved fuld belastning i længere perioder.
Trin 3 – Bekræft input- og outputkonfiguration
DeHC-seriener velegnet til enfasede input/enfasede udgangsscenarier, mensH3C serienunderstøtter både trefaset input/enfaset output og trefaset input/trefaset output konfigurationer. For projekter i stor skala bør input- og output-tilstandene bekræftes baseret på energidistributionssystemets arkitektur.
Trin 4 – Bestem batteribackuptid
UPS nominel kapacitet og batteri backup tid er forskellige parametre. Kapaciteten bestemmer den belastning, UPS'en kan understøtte, hvorimod batteripakken primært bestemmer varigheden af strømforsyningen under en strømafbrydelse.
Trin 5 – Tjek generatorkompatibilitet
Hvis projektet involverer dieselgeneratorer eller andet brændstofdrevet produktionsudstyr, skal du kontrollere inputfrekvensen og generatorens outputkarakteristika. Denne produktserie understøtter et indgangsfrekvensområde på45-55 Hz, hvilket gør den velegnet til generatordrevne applikationer.
For indkøbshold bør beslutningen baseres på de faktiske elektriske forhold:
Vælg en højfrekvent UPS, når:
Overvej en lavfrekvent UPS, når:
Der er ikke noget universelt svar om, at høj frekvens altid er bedre end lav frekvens. For et professionelt UPS-valg anbefaler HAGOE at evaluerefaktisk belastningsprofil, maksimal belastning, ikke-lineær belastningsprocent, motorstartstrøm, nødvendig backup-tid, generatorkarakteristika, omgivende forhold og fremtidig udvidelseskapacitetfør du vælger UPS-arkitekturen.
ForHøjfrekvent online UPSprojekter, kan HAGOEs ingeniørteam hjælpe med kapacitetsvalg, input/output-konfiguration, batteristørrelse og tilpasset systemdesign baseret på kundens applikation.
Datacentre kræver høje niveauer af strømkontinuitet og strømkvalitet. DeHøjfrekvent online UPSbruger en online dobbeltkonverteringsarkitektur til løbende at forsyne kritiske it-belastninger med reguleret strøm, mensRS232og valgfriSNMPkommunikationsstøtte fjernovervågning.
Medicinsk udstyr kan være følsomt over for strømforstyrrelser. UPS'en kan anvendes til medicinske informationssystemer, medicinsk præcisionsudstyr og andre kritiske belastninger, der kræver stabil backup-strøm og beskyttelse af strømkvalitet.
Servere, netværksudstyr og dataterminaler i finansielle institutioner, kontorer og forretningscentre kræver kontinuerlig drift. UPS'en leverer batteribackup og fjernovervågning for at hjælpe med at reducere virkningen af forsyningsafbrydelser på forretningssystemer.
Spændingsudsving, elektrisk støj og strømafbrydelser kan påvirke præcisionsinstrumenter og kontroludstyr. Online UPS-arkitekturen giver en reguleret strømkilde gennem dobbeltkonvertering.
HAGOE yder support gennem hele indkøbscyklussen i stedet for kun at levere UPS-kabinettet.
Forsalg:teknisk rådgivning, produktvalg, kapacitetsmatchning, skræddersyet løsningsdesign, prøveafprøvning og udbudsdokumentation.
Under produktionen:produktionssporing, kvalitetskontroldokumentation, logistikkoordinering og eksportdokumentation.
Installation:Engelske installationsvejledninger, fjernteknisk vejledning og idriftsættelsessupport. Ved større projekter kan ingeniører deltage i installation og idriftsættelse på stedet i henhold til projektets omfang.
Eftersalg: a 2 års garantiog livstidsvedligeholdelse, fjernfejlfinding, reservedelsforsyning og teknisk support er tilgængelig i henhold til virksomhedens servicepolitik.
Etableret i2008, HAGOE er en producent af elektrisk udstyr i Wenzhou, Zhejiang, der integrerer F&U, design, fremstilling, salg og global service. Selskabet har en registreret kapital påRMB 51 millioner, et professionelt ingeniørteam og en moderne produktionsbase, med34+ nationale patenter.
Fremstillingssystemet omfatterTRUMPF laserskæremaskiner, AMADA CNC bukkemaskiner, automatiseret tårnstanseudstyr, SMT-produktionslinjer og intelligente aldringstestsystemer sammen med EMC-, IP-beskyttelses- og miljøtestudstyr.
HAGOE opererer underISO9001, ISO14001 og ISO45001ledelsessystemer. Afhængigt af det gældende produktomfang vedligeholder virksomhedenCCC, CE, CB og RoHS-relateret overholdelse og udvikler produkter i henhold til gældende GB og IEC krav.

Anonline UPSanvender en dobbeltkonverteringsarkitektur, hvor belastningen kontinuerligt tilføres gennem inverteren. En konventionel standby-UPS overfører normalt kun belastningen til batteristrøm, når strømforsyningen bliver unormal.
Ja. DeHC-seriener en højfrekvent online UPS-beklædning1-10KVAenkelt-input og enkelt-output konfigurationer.
DeH3C seriendækker10-30KVAtre-input og enkelt-output konfigurationer ogH3C3-10–100KVAtre-input og tre-output konfigurationer.
Ja. Produktspecifikationen beskriver serien som enhøjfrekvent online type med nul koblingstid.
Det specificerede indgangsfrekvensområde er45-55 Hz, hvilket gør systemet velegnet til generatordrevne miljøer. Generatorkapaciteten, outputstabiliteten og UPS-inputkravene bør stadig kontrolleres for hvert projekt.
Ja. UPS'en understøtterRS232kommunikation og intelligent overvågningssoftware, mens en valgfriSNMP adaptermuliggør fjernnetværksstyring.
Beskyttelsesfunktioner omfatterAC-indgangsoverspænding/underspændingsbeskyttelse, udgangsoverbelastnings-/kortslutningsbeskyttelse, beskyttelse mod overophedning af inverteren, advarsel om batteriunderspænding og beskyttelse mod batterioveropladning.
Adresse
908, Niming Road, Kunpeng Street, Wenzhou Marine Economic Development Demonstration Zone, Wenzhou City, Zhejiang-provinsen, Kina
Tlf
908, Niming Road, Kunpeng Street, Wenzhou Marine Economic Development Demonstration Zone, Wenzhou City, Zhejiang-provinsen, Kina
Copyright © 2026 Hagoe Electric Technology Co., Ltd. Alle rettigheder forbeholdes.